3. sezon podcastu „Halo, tu bank!”
Wyjątkowy, bo historyczny, sezon bankowych podcastów
Zapraszamy do wysłuchania trzeciego sezonu podcastu „Halo, tu bank”! Ten wyjątkowy sezon poświęciliśmy historii naszego stuletniego już banku. #HistoriaPrzyszłości
„Czym jest historia? Echem przeszłości odbitym przez przyszłość. Odblaskiem przyszłości rzuconym w przeszłość” powiedział Victor Hugo.
W tym sezonie w rolę prowadzącego wcielił się sam Radosław Milczarski, ekspert ds. promocji historii BGK, który historię naszego banku zna jak nikt inny. Do każdego odcinka zaprosiliśmy znakomitych gości – historyków, badaczkę architektury modernistycznej i współczesnej, popularyzatora i tropiciela historii, a nawet ekonomistę z Banku Światowego!
Podcast jest dostępny na naszym kanale YouTube, Spotify oraz popularnych platformach streamingowych.
Posłuchaj nas na:
◼ YouTube
◼ Spotify
A co w pierwszym odcinku pt. „Gospodarka II RP – jak zbudować Państwo od nowa”?
Jak wyglądała 2 RP? Przed jakimi wyzwaniami gospodarczymi stał ówczesny rząd? Jak państwo mogło pozyskać kapitał na odbudowę po I wojnie światowej? I jaką rolę miał w odbudowie kraju po wojnie Bank Gospodarstwa Krajowego, który powstał z trzech galicyjskich banków? Co było jego pierwszym zadaniem i kim byli ludzie, którzy wówczas w tym banku pracowali?
Gościem pierwszego odcinka jest dr hab. Cecylia Leszczyńska – historyczka gospodarki, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Sezon 3, odc. 1
A oto tematy kolejnych odcinków:
Odcinek 2. Biznes z historią – po co firmom jubileusze?
Historia biznesu – czy to nowy trend? Czym dla firm może być ich własna historia i jaka nauka z niej płynie? Dlaczego tak chętnie obchodzimy jubileusze? Jaki jest w ogóle początek tej tradycji? Co historia może zbudować dla przyszłości, zwłaszcza w dzisiejszych czasach? Czy da się skonstruować państwo i instytucje myśląc wyłącznie o teraźniejszości?
Gość odcinka: dr hab. Tomasz Olejniczak, profesor katedry historii biznesu Akademii Leona Koźmińskiego.
Sezon 3, odc. 2
Odcinek. 3 Jak dobrze żyć w mieście? Architektura i urbanistyka w II RP.
Jak wyglądała sytuacja mieszkaniowa Polaków przed II wojną światową? Czy znacie takie pojęcie jak „kątownictwo”? Po jakie wzorce architektoniczne, wizerunkowe sięgała niepodległa Polska? I jaki związek z mieszkalnictwem miał Bank Gospodarstwa Krajowego? Czy architektura w ogóle może zmienić społeczeństwo?
Gość odcinka: Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki, badaczka architektury modernistycznej i współczesnej.
Sezon 3, odc. 3
Odcinek 4 – 3 walizki pełne skarbów. Historia ratowania cennych zabytków przez BGK.
Fosa w podziemiach banku. Tajemniczy skarbiec. Walizki z bezcennymi dziełami. Brzmi intrygująco? To nie wszystko! Jakie skarby kryły się w supernowoczesnym skarbcu w podziemiach Banku Gospodarstwa Krajowego? Co przewoził specjalny pociąg ewakuacyjny, który zorganizował ówczesny prezes BGK? A czy wiesz, że straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej byłyby o wiele większe, gdyby nie jeden człowiek? Któż to taki?
Gość odcinka: Maciej Piwowarczuk, historyk, konsultant, popularyzator i tropiciel historii.
Sezon 3, odc. 4
Odcinek 5. Historia przyszłości – rola instytucji w budowaniu silnej gospodarki.
Czy instytucje, które powstały w latach dwudziestych mają wpływ na to jak żyjemy dziś? Jaka była II Rzeczpospolita? A czy wiesz, że jej intencją było stworzenie bardziej otwartego, egalitarnego, inkluzywnego społeczeństwa? Czy to się udało? Czy o powodzeniu narodów może decydować bank? Jaka była idea założenia BGK i czy możliwe jest, żeby bank nie był „chciwy zysku”? I najważniejsze, czy z historii wyciągnęliśmy wnioski? Jaka przyszłość nas czeka?
Gość odcinka: dr hab. Marcin Piątkowski – ekonomista pracujący w Banku Światowym, autor książki „Europejski lider wzrostu”
Sezon 3, odc. 5
Zapraszamy także na nasze profile w mediach społecznościowych i dołączenia do rozmowy o historii BGK.
◼ FACEBOOK: /halo.tu.bank
◼ INSTAGRAM: /halotubank
◼ LINKEDIN: / bank-gospodarstwa-krajowego
◼ Twitter/X: / bgk_pl
Słuchajcie i udostępniajcie podcast swoim znajomym ❤